Selahattin Baki: ”FETÖ futboldan tam olarak temizlenmedi”

Yönetim Kurulu Üyelerimiz Selahattin Baki ve Alper Pirşen, Gençlerbirliği maçının ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

<Selahattin Baki: ”FETÖ futboldan tam olarak temizlenmedi”


 
Selahattin Baki, şöyle konuştu:
 
"Bir cümleyle başlamak istiyorum. Futbol Türkiye’de sadece futbol değildir ve futboldan FETÖ tam olarak temizlenmedi. Bu cümleyi kim kullanmıştı? Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Sayın Ali Koç. 1 hafta oldu, olmadı bu cümleyi kullandıktan sonra bu akşam başımıza gelenler kamuoyunun malumu. Şimdi hiç girmeyeceğim iyi oynadık, kötü oynadık. Kötü de oynasak hakkımızı kimseye yedirmeyiz. Ve hakkımızı da kimse yememeli. Şimdi bugün yediğimiz gole bakıyorum, kesinlikle gol ofsayt. Şimdiden de uyarımı yapayım; bu golü Nazım Sangare’nin ayağına değdi diye Nazım’ın üzerine yıkmaya çalışacaklar. Kılıf büyük ihtimalle Nazım Sangare olacak. Hiç o işlere de şimdiden girmesinler, uyarıyorum. Çünkü Nazım’a değmiş olsa bile top ilk ayaktan çıktığı an zaten ofsayt. Dolayısıyla bu oyunları tutmayacak. Bunu belirtmek istiyorum."
 
İkincisi, bugünkü VAR operatörü, -biz de bazı bilgilere ulaştık, elimizde bazı bilgiler var- birkaç hafta önce oynanan, bizim yine ofsayt diye golümüzü iptal eden VAR operatörü. Aynı kişi. Bu kişinin kim olduğunu devletimizden Fenerbahçe Kulübü adına araştırılmasını istirham ediyorum. Kendi geçmişinin, aile ilişkilerinin araştırılmasını istirham ediyorum. Zaten çok yakında biz bir refleks görmezsek kendimiz açıklayacağız. Artık tiyatroyu da geçti, çok tehlikeli bir hal almaya başladı bu iş. Bu camia daha önce biliyorsunuz operasyon yemiş bir camia. Fenerbahçe camiasının tekrar sinir uçlarıyla oynanmaya başlandı. Ben artık bunun bilerek, bu FETÖ’cü zihniyetin inanın bana bilerek Fenerbahçe taraftarının sinir ucuyla oynayıp insanları sokağa döküp kaos çıkarmaya çalışmalarına yoruyorum bu işi. Bakın bu kadar da net konuşuyorum. Fenerbahçe yönetimi olarak bu kadar net konuşuyoruz. Artık futbolu, sporu her şeyi aştı bu işler. İki tane operasyon yapılıyor; Fenerbahçe iyidir, kötüdür, o futbol severlerin yorumudur. Ama kardeşim sen kötü de olsan yediğin gol ofsaytsa saymayacaksın, attığın gol golse vereceksin. Şimdi size bir fotoğraf göstermek istiyoruz."
 
Alper Pirşen de Gençlerbirliği'nin 2. golü öncesindeki ofsayt pozisyonunu ekrandan basın mensuplarına göstererek, şöyle konuştu:
 
"Arkadaşlar aklımızla oynuyorlar. Bu arada güzel bir detay söyleyeyim. Galatasaray maçının da operatörü aynı arkadaş. O maçta Mesut’un tam karşıdan bir pozunu çektiler. Ayak topa değmiş miydi, değmemiş miydi o görüntüyü bize net vermedikleri için o gün herkesin kafasında soru işareti kaldı ki biz bunların daha sonra dijital çalışmalarını yaptığımızda o golün de ofsayt olmadığı ortaya çıktı. Burada da bakın o maçta onu yapan operatör bu maçta top ayaktan çıktıktan sonra çizgi çiziyor. Bizi artık aptal yerine koymasınlar, yakalandılar. Bu Hawk-Eye firması, bu operatörlerin çalıştığı firmanın, içindeki çalışanların, yapısı, kim oldukları, hepsini biliyoruz. Artık Fenerbahçe’nin canını yakmaya hakları yok. Bu Hawk-Eye operasyonunun mutlaka bir cezası olacak. Fenerbahçe bu şirkete, bu çalışanlara, özellikle hem burada hem Galatasaray maçında karşımıza çıkan adamla ilgili gerekenleri yapacak. Umarım kamu daha önce davranır. Ama biz de gerekirse bu kişinin bütün detaylarını açıklayacağız. Soruşturulması bizim için gerçekten önemli. Türkiye’de hem bu yapının hem hakem camiasının mutlaka ve mutlaka Türk futbolunun iyi bir yere gitmesi için bir silkelenmesi gerekiyor. Ters çevrilip dökülmesi, sadece belli kişilerin kalması, yeni bir düzenin kurulması gerekiyor. Biz artık Fenerbahçe olarak gördüğümüz hakem faciaları karşısında gerçekten dehşete düşüyoruz. Taraftarımıza karşı sorumluyuz. Biz kendimiz de birer taraftarız. Ben artık sindiremiyorum. Gerçekten öfke katsayımız o kadar yükseldi ki, nasıl davranmamız gerektiği konusunda ikilemde kalıyoruz. Hem TFF hem kamu burada artık gerekli düzeni vermeli. Futbol futbol olmaktan çıktı. Bu ülkenin futbol değeri gittikçe düşüyor. Ortada futbol diye bir şey kalmadı. Biraz öfkeliyim kusura bakmayın, konudan biraz saptık.
 
Selahattin Bey demin Nazım Sangare’yle ilgili bir şey söyledi. Orada önemli bir detay vereyim bu pozisyonla ilgili. Nazım Sangare’ye bağlayacaklar diye duyuyoruz. Nazım Sangare’ye bağlayamazlar. Niye bağlayamazlar? Çünkü Nazım Sangare’nin topla oynadığı kanaati varsa o zaman ofsayt çizgisi çizemezsin. O zaman da VAR’a gidip tespit etmek zorundasın. Eğer bir ofsayt tespiti yapıyorsan burada ofsayt yok. Demin gösterdiğim görüntü kameralarınızda ne kadar gözüktü bilmiyorum ama top ayaktan çıkmış. Bu kuralları hepimiz çok iyi biliyoruz. Artık insanları aptal yerine koymasınlar. 5 dakika sürdü, 5. Bazen 9 saniye sürüyor bazen 5 dakika. Siz artık bizim aklımızla oynamayın. Yayıncı mı göstermedi, VAR odası mı bir türlü yayınlayamadı, o çizgiyi mi, uyduramadılar ne yaptılar bilmiyoruz ama bunlar artık kabul edilebilecek şeyler değil. Gerçekten futbol olmaktan çıktı. Yani şurada verilen mücadele bazen çok kahpece yenen bir golle hem moralmen çökmemize sebep oluyor hem oyun planımızın çökmesine sebep oluyor. Artık bunlar katlanılabilecek gibi değil.
 
Selahattin Baki ek olarak şunları söyledi: Çizgiyle alakalı Alper Bey'in söylediklerine şunu eklemek istiyorum. Bir de sokaktaki birçok insan şöyle varsayıyor; zannediyorlar ki bir yapay zekayla bu çizgi çiziliyor. Hayır. Ben bunu İngiltere’den de biliyorum buradan da biliyorum. Yapay zekanın ilk noktasını koyan bilgisayarın başındaki operatör. Yani insan eli. Yani zaten manipülasyona açık. Ortada kötü niyet varsa ki bize karşı var olduğu aşikar, dediğim gibi bunu yapay zekaya da kimse yıkamaz. Fenerbahçe camiası artık uyandı. Bunları yemiyoruz. Tekrar ediyorum, burada devletimizden istirham ediyorum, artık bu tür ilişkisi olan insanları lütfen deşifre edin. Lütfen bunları futboldan temizleyin. Yoksa 11 maç sonra bu sezon biter kavgayla, gürültüyle Şampiyon olan olur, ikinci olan olur, önümüzdeki sezon kaldığımız yerden devam ederiz. Şahsen hayatta en çok sevdiğim şey futbol, futboldan bu kadar bıkkınlık gelecek seviyeye geldim. Devletimizin de çok büyük futbol sever üyeleri olduğunu biliyorum; Sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere. İstirham ediyorum artık. Lütfen bizim ulaştığımız bilgiler üzerinden devletimizden bir temizlik bekliyoruz bu konuyla ilgili.
 
Gazetecilerin "VAR operatörüyle ilgili araştırma yaptınız mı? Şüphelendiğiniz bazı durumlar var mı?" soruları üzerine Selahattin Baki, "Var. Onları anlatıyoruz" derken, Alper Pirşen, "Şüpheleniyoruz değil, biliyoruz. Bugün başka da bir soru almayacağız. Biz anlatmak istediklerimizi anlattık" ifadelerini kullandı. Yöneticimiz Selahattin Baki, "Bu detaylar şimdilik yeterli. Önümüzdeki günler konuşacağız" diye sözlerini noktaladı.

  •  
  •  
  •